Maść na przeziębienie i infekcje górnych dróg oddechowych.

Napisano w:Ogólne, Ziołowa apteczka

Maść na przeziębienie i infekcje górnych dróg oddechowych.

 

Eukaliptus w połączeniu z miętą i sosną, czy już samo to zestawienie nie poprawia samopoczucia?

Jeśli dopadła Cię choroba, katar spływa bez przerwy i zaczyna osaczać twoje gardło i oskrzela, to maść z eukaliptusem w roli głównej jest idealna, dlatego że potwierdzono jego skuteczność w walce z infekcjami górnych dróg oddechowych. Olejek eukaliptusowy zawiera eukaliptol zwany cyneolem, który wykazuje silne właściwości antybakteryjne oraz wykrztuśne. Dzięki polifenolom i flawonoidom ma dodatkowo działanie przeciwwirusowe. Do tego mamy olejek miętowy, którego główny składnik mentol również świetnie sobie radzi z katarem i działa lekko znieczulająco. Olejek sosnowy natomiast pobudza krążenie krwi i odkaża drogi oddechowe.

Bazą maści natomiast są 3 proste produkty, które powinniście mieć w swoich żelaznych zapasach mazideł: olej kokosowy, olej migdałowy (lub inny bazowy) oraz wosk pszczeli (weganie wosk carnauba).

Składniki:

2 łyżki oleju kokosowego

1 łyżka oleju ze słodkich migdałów (może być również olej makadamia lub z pestek winogron)

1 łyżka wosku pszczelego (dla wegan polecam wosk carnauba)

30 kropli olejku eukaliptusowego

20 kropli olejku miętowego

10 kropli olejku sosnowego

Dodatkowo:

Garnek

Słoik do kąpieli wodnej

Pojemnik na gotową maść

067

Sposób przygotowania

Oleje i wosk (oprócz olejków eterycznych!) włóż do słoika, a ten do garnka z wodą i w tak przygotowanej kąpieli wodnej rozpuść oleje i wosk w temperaturze nie wyższej niż 60⁰C. Po rozpuszczeniu się wosku i całkowitym połączeniu się olejów przestudź je a następnie dodaj do nich precyzyjnie odmierzone olejki eteryczne. Wszystko dokładnie wymieszaj.

Przelej gotowy płyn do słoiczka bądź bardzo dokładnie wymytego opakowania po kremie. Maść będzie potrzebowała kilku godzin na stężenie i uzyskanie konsystencji stałej.

062

Na zdjęciu gałązka innego iglaka, nie sosny, bo ta niestety nie rośnie u mnie w pobliżu.