Hydrolat rumiankowy – naturalny tonik lub faza wodna w Twoich kosmetykach

Napisano w:Przepisy SPA, Toniki/Hydrolaty

Hydrolat rumiankowy – naturalny tonik lub faza wodna w Twoich kosmetykach.

Rumianek (Matricaria Chamomillae )  jest  znany ze swojej przeciwzapalnej i łagodzącej podrażnienia skuteczności. Zawiera również ciekawy olejek eteryczny o nazwie chamazulen, który działa przeciwzapalnie i bakteriostatycznie. Do tego wszystkiego rumianek jest świetnym antyoksydantem.

Hydrolat możesz przygotować w domu bardzo szybko, jedynym warunkiem jest posiadanie tzw. kawiarki, na której sitku umieszcza się dany surowiec (kwiat, zioło) i dzięki parze wodnej jaka się wytwarza otrzymuje się wodę kwiatową czy ziołową. Hydrolatu możesz używać jako naturalnego toniku (oraz dodać do niego kilka kropel olejku eterycznego, który przysłuży się Twojej skórze), może być również doskonałą fazą wodną w Twoich kremach, balsamach czy pomadkach.

019

Składniki:

100 ml przefiltrowanej lub destylowanej wody

1 łyżka suszonego rumianku (najlepiej z apteki bądź zielarni – tzw. Koszyczki rumianku, to co jest w torebkach jako herbata się nie nadaje)

Opcjonalnie 2-3 krople olejku eterycznego (dostosowanego do potrzeb Twojej skóry) – jeśli robisz hydrolat jako tonik

Dodatkowo:

Kawiarka

024

Do czystej i nie przesiąkniętej jakimkolwiek innym zapachem kawiarki (dlatego ja mam małą kawiarkę przeznaczoną tylko na moje ziołowe potrzeby) wlej na dno 1o0 ml wody. Na sitko, które znajduje się w środkowej części kawiarki wsyp rumianek i zakręć urządzenie. Postaw na palniku na maksymalnej temperaturze i gotuj kilka minut – do czasu pojawienia się całego odparowanego płynu w górnym dzbanuszku. Zdejmij kawiarkę z płyty i  przestudź płyn do temperatury pokojowej.

Jeśli hydrolat traktujesz jako fazę wodną do przygotowywanego kosmetyku, to postępuje dalej zgodnie z przepisem. Jeśli chcesz hydrolat wykorzystać jako tonik, zlej płyn do szklanej buteleczki (najlepiej z ciemnego szkła), dodaj 2-3 krople olejku eterycznego, zakręć i dokładnie wymieszaj. Taki tonik przechowuj w lodówce i zużyj w ciągu 2 tygodni, przemywając nim twarz rano i wieczorem. Jest doskonały, cudownie oczyszcza a zarazem łagodzi skórę twarzy, efekty zauważysz już po kilku zastosowaniach.

006 (2)