Uniwersalny płyn do mycia – dla ekosceptyków

Napisano w:Ecodom, Sprzątanie

Uniwersalny płyn do mycia – dla ekosceptyków.

Wiele osób jest bardzo sceptycznych jeśli chodzi o naturalne środki czystości. Myślę, że w głównej mierze chodzi o niewiarę w ich skuteczność, czasami o lenistwo. Oczywiście łatwiej pójść do sklepu, kupić gotowy produkt, który ładnie pachnie, jest skuteczny i problem mamy z głowy. Ale tak naprawdę problemy właśnie wtedy się pojawiają, nie zawsze od razu (choć u mnie wszelkie alergiczne reakcje skórne wyskakują od razu), okazuje się, że skóra dłoni zrobiła się nadmiernie wrażliwa, jest sucha, swędzi. Rzadko zdajemy sobie sprawę, że winowajcą są środki czystości. A w ich składzie są naprawdę silnie żrące i toksyczne zarówno dla nas jak i środowiska składniki.

Nie namawiam Was do wyrzucenia wszystkich płynów, mleczek, past do mycia, bo sama od czasu do czasu je stosuję (w niektórych przypadkach pomoże niestety tylko chemia) chciałabym zachęcić Was jednak, byście spróbowali poniższego płynu na bazie octu. Jest naprawdę świetny w takim codziennym przecieraniu blatów kuchennych i innych tego typu powierzchni, przecieraniu kurzów, mycia szyb! Nie muszę się martwić, że moje dziecko, oblepiając łapkami lustro czy blat zbiera zarazem szkodliwe czy trujące wręcz chemikalia. Niech to będzie rozpoczęcie Waszej przygody z własnymi środkami czystości. Mam nadzieję, że Was do niej zachęcę.

Ocet ma właściwości antybakteryjne, odkażające i przecigrzybiczne. Jest nieszkodliwy dla naszego organizmu i środowiska.

005

Składniki:

½ szklanki przegotowanej wody

½ szklanki białego octu

20 kropelek olejku eterycznego (jaki tylko będzie Ci odpowiadał, ja użyłam tutaj miętowego)

Pojemnik z atomizerem

023

 

Przygotowanie tego płynu jest naprawdę banalnie proste, wystarczy wymieszać dokładnie wszystkie składniki w pojemniku z atomizerem. Przed każdym użyciem wstrząsnąć płyn, psiknąć kilka razy czyszczoną powierzchnie i przetrzeć szmatką. Płyn zachowuje trwałość przez ok. miesiąc, najlepiej jest tym samym użyć do jego przygotowania przefiltrowanej i przegotowanej wody, bo zabije nam to większość zarazków i bakterii, które mogłyby się ewentualnie namnożyć.

032