Ziołowy tonik z rumianku i krwawnika dla skóry z wypryskami

Napisano w:Przepisy SPA, Toniki/Hydrolaty

Ziołowy tonik z rumianku i krwawnika dla skóry z wypryskami.

Pięknie pachnący ziołami tonik, który szybko poprawi stan Twojej przetłuszczonej i zaatakowanej przez wypryski skóry, podziała na nią zarówno antybakteryjnie, przeciwzapalnie jak i łagodząco. Wszystko dzięki krwawnikowi, rumiankowi i rozmarynowi. 

Krwawnik pospolity (Achillea millefolium) działa na skórę przeciwzapalnie, dezynfekująco a zarazem gojąco. Jego skład chemiczny jest niesamowity i tym samym krwawnik posiada bardzo szerokie spektrum działania, zarówno przy wewnętrznym jak i zewnętrznym zastosowaniu. Nie bez powodu jego łacińska nazwa wywodzić się ma od Achillesa, który właśnie krwawnikiem miał leczyć swoje rany. Rumianek (Matricaria Chamomilla) każdy z Was z pewnością zna i wie, że jest to zioło przeciwzapalne i łagodzące podrażnienia skóry. Za przeciwzapalną i bakteriostatyczną skuteczność zarówno w rumianku jak i krwawniku odpowiedzialny jest występujący w nich olejek eteryczny o nazwie chamazulen. Do tego mamy olejek eteryczny z rozmarynu, który ma silne właściwości antybakteryjne. To naprawdę działa!

080

Składniki

400 ml przefiltrowanej i przegotowanej wody (bądź destylowanej)

1 łyżka suszonego krwawnika

1 łyżka suszonego rumianku

7 kropli olejku eterycznego rozmarynowego (ewentualnie jałowcowego lub goździkowego)

Dodatkowo:

Mały garnek/rondelek

Młynek do kawy

Filtr do kawy

Lejek

Słoik/ Pojemnik na tonik

Suszone zioła rozdrobnij w czystym młynku do kawy. Równocześnie w małym garnuszku zagotuj przefiltrowaną i przegotowaną już wodę – potrzebujesz 2 szklanki. Wrzącą wodę zdejmij z ognia i natychmiast dodaj rozdrobnione zioła a następnie odstaw do naciągnięcia pod przykryciem na 0,5 godziny.

Po minionym czasie przygotuj sobie czysty i wyparzony słoik (o pojemności min. ½ litra) bądź inne opakowanie, w którym będziesz przechowywać tonik i włóż do niego lejek z filtrem do kawy. Przemieszaj napar ziołowy i powoli zacznij wlewać do lejka z filtrem. Po całkowitym przecedzeniu naparu dodaj do słoika 7 kropli olejku eterycznego, zamknij słoik i wstrząsając go bardzo dokładnie wymieszaj składniki. Taki tonik przechowuj w lodówce do 2 tygodni i używaj codziennie rano i wieczorem do przemywania twarzy. Jego niska temperatura dodatkowo świetnie odświeża i pobudza skórę. Jeśli nie zdążysz zużyć całego toniku przez 2 tygodnie, albo Ci się znudzi z powodzeniem możesz wlać go do wanny, dodać jeszcze kilka kropel olejku eterycznego oraz 2 łyżki oleju np. z pestek winogron i zrobić sobie cudowną, ziołową kąpiel. 

095